Publikace

Zde najdete několik knižních titulů, které vás mohou inspirovat a určitě stojí za přečtení.

Každý jsme jiný

Kniha je určena sourozencům (ale i spolužákům či dětem ze sousedství) lidí s PAS. Srozumitelnou formou popisuje základní projevy autismu a je plná doporučení, která mohou přispět k obecně spokojenějšímu rodinnému životu. Autorka publikace Fiona Bleach řadu let pracuje jako arteterapeutka v Sibyl Elgar School v západním Londýně, jejímž zřizovatelem je Národní společnost pro autismus (The National Autistic Society). Dobře rozumí životu a způsobu práce s lidmi s poruchou autistického spektra. Její ilustrace činí knihu laskavou a srozumitelnou. (kniha pro všechny kluky a holky, kteří mají sourozence s autismem)
 

Dětský autismus nové poznatky

Přehled současných poznatků Dětský autismus představuje závažnou vývojovou poruchu, pro niž je charakteristická narušená schopnost vytvářet vztahy s lidmi, přiměřeně reagovat na podněty z okolí, nutkavá touha po neměnnosti a další příznaky vážně postihující život jedince i jeho okolí. V poslední době se podařilo dosáhnout řady důležitých pokroků v porozumění jak příčinám této choroby, tak možnostem jejího terapeutického ovlivnění. Publikace shrnuje nové zahraniční i domácí poznatky o dětském autismu a spektru příbuzných poruch s důrazem na výzkumné a klinické zkušenosti autorů, kteří se problematikou zabývají. Zahrne i otázky organizace návazné psychosociální péče o děti s těmito poruchami a o jejich rodiny, včetně svépomocných aktivit a zkušeností rodičů.

 

Nedávejte do hrobu motýla živého

Soubor téměř čtyřicítky příběhů vyprávěných rodiči a sourozenci dětí s poruchou autistického spektra či samotnými dospělými s touto diagnózou. Jednotlivá vyprávění jsou doplněna komentáři odborníků, proložená literárními a výtvarnými dílky dětí i dospělých a řadou fotografií. Příběhy byly do knihy vybírány tak, aby tvořily co nejpestřejší mozaiku různých pohledů, názorů, postojů i zkušeností lidí, kteří mají co do činění s autismem. V knize tak najdeme nejen vyprávění rodičů, kteří výchovu svého dítěte berou jako poslání, ale i příběhy matek, které přes veškerou mateřskou lásku a dlouhé roky péče neshledávají na diagnóze autismu nic, za co by mohly děkovat. V řadě příběhů nechybí humor, dokonce ani ten černý, který dokládá, že s autismem se dá vyrovnávat různým způsobem. Část knihy je věnována obecným informacím o autismu a nejčastějším mýtům, které o autismu panují nejen v laické, ale i odborné veřejnosti. Příběhy lidí s autismem nevyšly proto, aby nabídly řešení, ale něco ještě cennějšího - osobní prožitky... Rodiny dětí s autismem mají život mnohem těžší, než si běžný člověk dokáže představit.

 

Žáci s poruchou autistického spektra v běžné škole

Možnosti integrace na ZŠ a SŠ. Praktická metodická příručka se věnuje problematice individuální integrace žáků a studentů s poruchami autistického spektra, zvl. Aspergerovým syndromem, popř. s HFA – vysocefunkčním autismem, na druhém stupni ZŠ, na osmiletém gymnáziu a na střední škole. Autoři shrnují nejnovější poznatky o poruchách autistického spektra, charakterizují možnosti integrace a v návaznosti na ně popisují nejčastější úskalí, která se mohou při integraci objevit. Osobní zkušenosti autorů se prolínají s konkrétními kazuistikami studentů integrovaných na osmiletém gymnáziu.
Mgr. Miroslav Vosmik je pedagog a výchovný poradce na víceletém gymnáziu, na němž jsou integrováni studenti s PAS.
PhDr. Lucie Bělohlávková pracuje jako speciální pedagog terapeutického střediska APLA v Praze.

 

Dětský autismus v kontextu rodinné resilience

Publikace přináší zajímavý pohled na problematiku dětského autismu ve vztahu k fungování rodiny a rodinné resilienci. Autorky upozorňují na fakt, že v chápání autismu se projevuje stále hodně stereotypů a nepřesností, které mají dopad na život rodiny dítěte s autismem. Těžištěm publikace je empirický výzkum originální svým zaměřením na rodinné procesy v rodině s dítětem, které má diagnózu poruch autistického spektra. Podrobně mapuje cestu rodin od počáteční nejistoty při zaregistrování matoucích symptomů, přes stresující anabáze při hledání diagnózy, přes stavy zoufalství při uvědomění toho, co autismus obnáší, až po nalézání možností, jak rodinný život harmonizovat a přizpůsobit, jak si zachovat síly a z čeho je čerpat.